DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348783-0,81%
Nevşehir
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
TES Başkanı Urgenç; ‘Memur açlık sınırına yakın seviyede bir maaşla çalışıyor’

TES Başkanı Urgenç; ‘Memur açlık sınırına yakın seviyede bir maaşla çalışıyor’

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Tayfur Urgenç, memur maaşlarına yapılan 30,5 oranındaki zam ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
4 Ocak 2022 21:49
TES Başkanı Urgenç; ‘Memur açlık sınırına yakın seviyede bir maaşla çalışıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur maaşlarına yapılan 30,5 oranındaki zamma yönelik Urgenç, “Ağustos ayından beri biz memura yapılacak olan zamlar ve ilk zam ile alakalı bir dizi eylemler gerçekleştiriyorduk. Sizlerde eylemlerimize katıldınız. Bugün memur geçinemeyecek durumda, açlık sınırına yakın bir seviyede ki maaşla çalışıyor dolayısıyla dün açıklanan 30,5lik zammın hepsini topyekûn zam olarak kabul etmek bir kere yanlış olur. Nedeni şu biliyorsunuz TÜİK resmi enflasyonu açıklandı. TÜİK resmi enflasyonundan yansıyan enflasyon farkı olarak 23 civarında ücrete ekleme yapıldı. Bunun dışında ağustos ayındaki 5lik toplu sözleşmeden kaynaklı olan zam verilmişti 2,5 ise dün Cumhurbaşkanı İnisiyatifi ile ücret artışı gerçekleştirildi. Aslında baktığımızda maaşlarımıza yapılan zam 7,5 oranındadır. Geri kalanı enflasyon farkı olarak yansıdı. Biz bu zam oranlarını kabul etmiyoruz. Çünkü asgari ücrete 15-20 gün önce 50 zam vermişken kamu memuruna totalde 30,5 e tekabül eden bir zam oranı kabul edilmeyecektir. En azından asgari ücretle yapılan 50 oranında bir zam yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ve tüm çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapmaya devam ediyoruz. Eylemlilik sürecimizi de devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

 

Yapılan zam oranlarını kabul etmediğini ifade eden Urgenç beklentilerini ‘”Dün biliyorsunuz ki Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında bu rakamlar açıklandı. Biz bu süreç içerisinde geçinemediğimizi memura yapılan maaş zamlarının yetersiz olduğunu her platformda anlatmaya devam edeceğiz. Dün genel merkezlerimiz açıklama yaptılar bizler yerelde açıklamalarımızı yaptık ve ortaya koyduk. 30,5 şu an Türkiye’de yaşanan reel enflasyon karşısında kayda değer bir zam oranı değildir. Rakamsal olarak 30 büyük görünüyor olabilir ancak şu an biliyorsunuz iğneden ipliğe 50 ile 136 arasında zamlar yapıldı. Dolayısıyla bunların ortalamasında bir zam oranının memur maaşlarına da yapılması gerekmektedir. Bu noktada Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nin almış olduğu çalışma doğrultusunda biz hem valilikler önünde hem de daha büyük çaplı eylemleri yerine getirmek zorundayız. Çünkü bu anlamda hükümeti İşvereni zorlamamız lazım. Maalesef burada Sendika Kanunu yanlışlığından eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı toplu sözleşme sürecine sadece yetkili konfederasyon katılabiliyor ve onun imzaladığı maaş zammı üzerinden zamlar veriliyor bu da yanlış bunun da mücadelesini yapıp en azından sendika kanunun değişmesini sağlamak zorundayız. Bu süreçte eylemlilik sürecimizi devam ettireceğiz’” ifadelerini kullanarak açıkladı.

 

 

Son olarak bir ek zammın gerçeklemesi ile ilgili olarak eylemlerine devam edeceklerini belirten Tayfur Urgenç, ‘’Şimdi dün rakamlar açıklandıktan sonra bu konuyla alakalı ümidimizi kaybettik mi evet baktığımızda dün daha yüksek rakamlar bekliyorduk ancak anlaşılıyor ki bir hak istenmeden eylem yapmadan alınmıyor. Biz bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Ek zam konusunda ısrarcıyız ek zam ile alakalı hususiyetle neler yapılması gerekiyorsa işvereni veya hükümeti bu anlamda zorlayacağız. Tabii ki umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik çünkü biz enflasyon karşısında eziliyorsak, ezilmeye devam ediyorsak ve TÜİK’in açıkladığı resmi oranlarda ceplerimize yansıyanı ve cebimizden çıkanı tam manasıyla yansıtmıyorsa biz burada bu mücadeleyi yapacağız. Ve inanıyoruz ki bunu da yöneticiler, işveren görecek ve bunun neticesinde de gerekli iyileştirmeler de yapacaktır diye düşünüyoruz be tüm mücadelemizi bunun üzerine kurduk’” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.