DOLAR 18,5534 0.24%
EURO 18,2261 0.35%
ALTIN 995,620,79
BITCOIN 3622050,24%
Nevşehir
19°

AZ BULUTLU

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Sağlık İl Müdürlüğü iddialara yanıt verdi

Sağlık İl Müdürlüğü iddialara yanıt verdi

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay bir basın toplantısı düzenlendi. Ünlübay düzenlediği toplantıda son zamanlarda Nevşehir Devlet Hastanesi hakkında çıkan haber, görüntü ve iddiaları yalanladı.

ABONE OL
18 Ocak 2022 16:26
Sağlık İl Müdürlüğü iddialara yanıt verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay bir basın toplantısı düzenlendi. Ünlübay düzenlediği toplantıda son zamanlarda Nevşehir Devlet Hastanesi hakkında çıkan haber, görüntü ve iddiaları yalanladı.

 

Rahim Ünlübay ilk olarak Nevşehir’de vaka sayılarına ve aşının önemine dikkat çekti.

 

Ünlübay; ‘’Öncelikle tabii ki asıl konumuz kovid.  Biz bulduğumuz her fırsatta, her mikrofona kovidle ilgili söyleyeceğimiz tek şey aşı.  Özellikle hatırlatma dozlarının mutlaka Nevşehir halkı tarafından yapılmasını çok istiyoruz.  Çünkü toplumsal bağışıklığı bir an önce kazanıp Kovidi gündemimizden kaldırmamız için en önemli yapmamız gereken şey aşı.  Daha önce maviler arasına geldik ikinci dozda %75’i geçerek ama hatırlatma dozları çok önemli.  Kovide yakalanansak bile kovidi hafif geçirmemizin tek sebebi aşı. Ülkemizde de vakalar omicron varyantından dolayı artmakta aynı şekilde ilimizde de Omicron varyantından dolayı vaka sayıları artmış durumda. Burada en önemli kısım bu vakaların ne kadarının hastaneye yansıdığı, şu an hastaneye yansımalarımız Çok şükür %6 civarında lütfen hatırlatma dozlarımızı yaptıralım’’ dedi.

 

Ünlübay Nevşehir Devlet Hastanesi yemekhanesi ve yoğun bakımı hakkında çıkan iddialara cevap verdi.‘’Daha önce biliyorsunuz yerel basınında çıkan bir haber vardı Nevşehir Devlet Hastanesinin yemekhanesindeki yemeklerin elle konulduğu çöpün yanında konulduğu gibi bir takım kamera görüntüleri vardı. Şimdi biz bununla ilgili tabi sağlık il müdürlüğü olarak soruşturma başlattık. O görüntülerin çekildiği yerler Devlet Hastanesinin yemekhanesi değil bulaşıkhanesi, O yemeklerin döküldüğü an yemeklerin dökülmek için büyük kazanlardan küçük kaplara konup çöpe dökülmek için nakledildiği an.  Maalesef bulaşıkhanede çalışan bir arkadaşımız tarafından muhtemelen çekilip yemekhanede çekilmiş gibi servis edilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.  Bu insanların kafasını karıştıran görüntülere neden oluyor.  Bu haberi böyle çekilip böyle servis edilmesi sadece yemekhanede çalışan 45 arkadaşımızı zan altına bırakıyor.  Maalesef idarecilerimize zan altında bırakıyor.  Oradaki menüye baktığımızda görüntüler 16 Ekim tarihine ait.  Bizim yemeğin üretildiği ve servis edildiği bütün alanlarda 24 saat süreyle kamera kayda alınıyor,  yani bu görüntülerin olası olma ihtimali yok ama insanlar 16 Ekim tarihindeki bu videoyu saklayıp iki ay sonra bunu servis ediyorlar. Bizim kamera kayıtlarını sadece 2 ay saklama alanımız olduğu için dolayısıyla bizim ispatlamamıza engel olunuyor. Siz değerli basımdan istirham ediyorum size servis edilen fotoğraf, resim, görüntü konusunda önce araştıralım ondan sonra servis edelim.

İkinci bir konuda yine yerel bir basında çıkan bir haber onun soruşturması bitti. Nevşehir Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde bir hastanın maskesini çekilmesi bu yüzden bir hastanın kaybedilmesi gibi bir haber servisi yapılmıştı. Bununla ilgili soruşturmamız bitti yoğun bakımda kalan yine hemşire hanımlar zan altında kalmıştı. Bu dönemde biliyorsunuz ki sağlık camiası büyük özveriyle çalışıyor yoğun bakımda yatan bütün hastalar monitörlerle takip ediliyor. Her hastanın mutlaka bir monitörü var. Hemşire hanımların ve doktorların takip ettiği merkezi monitörler var. Bir hastanın bulguları düştüğü zaman alarm sistemi devreye giriyor ve ötüyor. Diyelim ki hemşire hanım maskesini çekti ve unuttu belli bir değerin altına düştüğünde alarm sistemi devreye giriyor bir. İki yoğun bakımlarımızda bir hemşire nöbet tutmuyor yoğun bakım seviyesine göre ki haberin yapıldığı yoğun bakım üçüncü seviye iki yatağa bir hemşire nöbet tutuyor. Diyelim ki senaryo gereği viral değerleri belli bir seviyenin altına düştüğünde alarm ötecek o hemşire hanım olay yerinden ayrılsa bile dört tane hemşire hanım var. Bu olayın vuku bulması teknik açıdan zaten imkânsız soruşturmamız tamamlandı bunla ilgili çok şükür arkadaşlarımızda herhangi bir ihmal söz konusu değil’’ açıklamasında bulundu.

 

Basın mensuplarının açıklama sonrası “Nevşehir Devlet hastanesi mutfakhanesini görebilirmiyiz?” talebi üzerine İl Müdürü Ünlübay, gazetecileri hastane mutfakhanesinde yemek pişirilen alanları gezdirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.