DOLAR 18,5748 -0.31%
EURO 18,4304 0.28%
ALTIN 1.028,820,36
BITCOIN 3789661,46%
Nevşehir
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Başkan İbaş Avanos’a üçüncü köprü müjdesini verdi

Başkan İbaş Avanos’a üçüncü köprü müjdesini verdi

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş 2022 yılı turizmi ve Avanos genelinde gerçekleştirilmesi planlanan yeni projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
17 Şubat 2022 17:19
Başkan İbaş Avanos’a üçüncü köprü müjdesini verdi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş, Kapadokya turizminden bu yıl umutlu olduklarını ve turist sayısının artacağına inandıklarını belirtti. Yerli ve yabancı turistlere yönelik yapılan çalışmalara değinen Başkan İbaş, ‘’İstanbul’da EMİTT fuarı yeni bitti. Biz bu sene belediye olarak katılım sağlamadık. Nevşehir Valiliği Kapadokya Alan Başkanlığı ile birlikte fuara katıldılar ve diğer belediyelerde fuarda yerlerini aldılar. Biz bu sene EMİTT fuarına katılamazsak da fuarın iyi geçtiği bilgisini aldık. Bütün turizmciler 2022 turizminden umutlu. Hem yerli hem yabancı turist sayısında artış bekleniyor. Biz de aynı şekilde Kapadokya bölgesinin hem yerli hem yabancı turist çeken bir ilçesi olarak 2022 yılı içerisinde yoğun bir turist olacağını düşünüyoruz. Avanos olarak Kapadokya’da özellikle hafta sonları iç turizmin merkezi halindeyiz. Bunun hazırlıklarına devam ediyoruz. Irmak kenarı rekreasyon alanımız son zamanlarda Avanos‘a gelen yerli turist sayısını arttırdı. Türkiye genelinde iç turizmde Avanos ilgi çekmeye devam ediyor. Avanos insanların nefes alabildiği Kapadokya bölgesinin genel görüntüsünün dışında farklı bir alan doğuruyor. İnsanlar da burayı görmek burada zaman geçirmek için geliyorlar. Biz bu yıldan umutluyuz. Özellikle ırmak kenarındaki yeni rekreasyon alanlarımız ile bunu daha da artırmayı düşünüyoruz. Yabancı turizm çalışmaları da tabi işletmelerimiz ile devam ediyor bölge tanıtımları ile birlikte. Yabancı turist sayısını artırmak için bütün belediyeler, valilik, Kapadokya Alan Başkanlığı üzerinden çalışmalarımız devam ediyor’’ ifadelerine yer verdi.

Başkan İbaş, bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan projelere yönelik bilgiler verirken 2 önemli proje müjdesi verdi. Avanos’a kazandırılacak yeni Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı sıra yeni bir köprü yapımınında proje hazırlıklarının yapıldığını belirten İbaş, ‘’2022 yılında hedeflediğimiz iki tane önemli projemiz var. Turizm ile anılan şehrimizi geçen gün Nevşehir Valiliği’nde yaptığımız ön protokol ile duyurduk. Avanosta bir Organize Sanayi Bölgesi planlıyoruz. Tabi bu da seçim vaatlerimizin içinde vardı. Avanosta Sanayi Bölgesinin şehir içinde kalmasıyla yeni bir sanayi bölgesi arayış içine girmiştik. Bunun alt yapısını hazırladık. Tabi süreç OSB’ye kadar geldi. Ticaret Odası ve Valilik ile bir ön protokol imzaladık, talepleri topladık, şu anda dosya Ticaret Odası, Bakanlığa iletti. Haziran ayına kadar tüzel kişiliğin sonlanmasını bekliyoruz. O süreçten sonra da OSB’yi hızlı bir şekilde yatırımcıların hizmetine sunma hedefindeyiz. Bu durum bizim hem turizim hem de bir sanayi şehrine doğru yönelmemizi sağlayacak diye düşünüyorum. Avanosta biliyorsunuz özellikle Türkiye Seramik Sektörünün en önemli ilçelerinden biri. Avanosta geleneksel seramik yapılıyor. Endüstriyel seramik daha yeni yeni başladı. Kuracağımız OSB endüstriyel seramiğe Avanos’un geçişini hızlandıracak diye düşünüyorum. Hem turizm hem de bir sanayi şehri olmak istiyoruz. OSB’nin işsizlik konusunda da çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Hem de ülke ekonomisine üretim bazında bir katılımımız olacak diye tahmin ediyoruz. 2022 yılında düşündüğümüz projelerden biri de yeni bir köprü yapımı. Bununla ilgili bu ay Avanos Belediye Meclisi’nden Borçlanma yetkisini de aldık. Proje çalışmalarımız devam ediyor. Proje firması ile görüştük proje hazırlık aşamasına başladık. Yer tespiti, izinler daha sonra da ihale sürecine doğru gidiyoruz. Umarım bir aksilik olmaz Avanosumuza yeni bir köprü kazandırmış oluruz’’ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.